Listopad 2007

Jako Špunty do uší

1. listopadu 2007 v 12:46 Sonata Arctica
Takže něco k poslechu, jako ochutnávka ;)-Sonata ArcticaKrátkou historií

1. listopadu 2007 v 12:15 Sonata Arctica
Historie kapely začíná už roku 1996, kdy Tonny Kakko, Jani Liimatainen, Marko Paasikoski, Tommy Portimo a Pentti Peura Založili hard rockovou skupinu s názvem Tricky Beans. Skupina vydala pod tímto názvem tři dema, ty se však nikdy studiově nenahrála. O rok později vyměnili B za M a kapela dostává nový název Tricky Means. Kapelu v této době opustil Marko Paasikoski. Když se pak psal rok 1999 stává se kapela heavy metalovou a naposledy se mění její název v Sonata Arctica. Styl se od té doby vyvinul do power metalu a dodnes se skupina prosazuje na této hudební scéně.
DISKGRAFIE
Roku 1999 spatřilo světlo světa demo FullMoon a první singl Sonaty UnOpened, který se ve Finsku ujal velmi dobře :) ke konci tohoto počátečního roku vydávají debutové album Ecliptica, jež vychází na celém světě. Tony Kakko se vzdává kláves a zůstává u zpěvu, na jeho místo si za klávesy stoupl Mikko Härkin.
Když se v roce 2000 vydali Stratovarius na evropské turné (podotknu, že tato kapela měla vliv na Sonatu), Sonata Artcica putuje s nimi. Po návratu zpět do tepla rodného Finska opouští kapelu Janne Kivilahti a na jeho místo opět usedá Marko (Marko Paasikoski). Tímto rokem také zahájili práci na svém druhém albu Silence, které vyšlo v červnu dalšího roku.

Píše se rok 2000 a Sonata Arctica vydává výšezmíněné album Silence. Nezůstává dlouho stát a vydává se na druhé evropské turné s kapelkou Gamma Ray, s nimiž zavítali i do Japonska. Tentýž rok vychází Live album Songs of Silence.
V roce 2002 je první premiéra Sonaty v Jižní Americe (Brazilie a Chille).
Winterheart's Guild vychází roku 2003 avšak místo klávesisty Mikka (Mikko Härkin) si zahrál Jens Johansson, jež si odskočil ze Stratovarius, a jednodušší části nahrál Tony Kakko. Po bližším poznání uchazečů o místo klávesisty si nakonec vybrali Herika Klingerberga.
Roku 2004 kapela znovu putuje do Japonska jako předkapela Iron Maiden. Téhož roku vychází řadově páté album Reckoning Night. Album je populární a prodalo je více než 100 000 kopií.Kapela musela zrušit plánované koncerty po vydání nového alba, neboť jela spolu s Nightwish na jejich turné po Evropě.
2005 je rok, kdy vychází první DVD For The Sake Of Revenge nahrané na turné po Japonsku. O rok později navštívili Severní Ameriku, kde vystoupili celkem 29x.
V roce 2006 začala kapela pracovat na novém albu Unia, které vyšlo roku 2007 25. května. Na koncertech po vydání alba už vystupuje Elias Viljanen, dočasně zastupující Janiho Liimatainena.