Letopisy Narnie- Lev čarodějnice a skříň

11. března 2007 v 17:27 | Ëlon |  Popelné knihy
C. S. Lewis
Lev, čarodějnice a skříň
Jde o příběh čtyř malých dětí, dvou chlapců a dvou dívek, kteří přijíždějí ke svému strýci do péče. Ten žije ve velkém domě plném starých a dřevěných věcí. Jednoho dne, jak to už bývá, si Lucinika, Zuzana, Petr a Edmund hrají na schovávanou. A nejmladší ze všech, Lucinka, se schová do tajemné skříně, která neskrývá jen kožichy. Otevírají se jí dveře do fantasie, do světa podivných zvířat a bytostí, kde má každý svůj hlas... Do Narnie.
Narnii mají vládnout čtyři vládci, dvě dcery Eviny a dva synové Adamovi. Trůny jsou však prázdné. Pánem dobra je postava velkého, krásného lva, Aslana, jež svou mocí překoná mnoho čarodějů a kouzelníků. Příběh nepostrádá ani záporné a zlé. Čarodějka, jež proměnila Narnii ve své zmrzlé království. A právě Lucinka, Zuzana, Petr a Edmund mají nastolit konec nadvlády čarodějky a vrátit Narnii slunce.
Tato kniha je druhá ze sedmi. Vyprávějí jakoby dějiny Narnie. Nesetkáváme se tedy s příběhem na pokračování, ale s různými knihami, které spojuje stejná fantasie.
Můj názor: :) možná jsem náročná, ale čekala jsem od těchto knih něco víc, než jsem se dočetla. Děj příliš rychle začal a příliš rychle skončil, pro mě bylo příliš mnoho dětských slov v jedné knížce. Ale abych se přiznal, fantasie je něco, co mnoha lidem schází. Lewis jí měl opravdu hodně. Knihy jsou pro ty, co nečekají uchvacující dílo, ale rozhodně ani pro ty, co chtějí knihy bez kouzla. Kniha stojí za přečtenéí, pak je ale na každém, zda se pustí s chutí do dalších.
(Pro to, že jsem četla knihu dříve, než byla zfilmovaná, docela mě mrzelo, že se oddělili od příběhu. Sice jen v pár chvílích, ale ubralo to filmu pohádkové kouzlo, které dává kniha. Nicméně, filmy nejsou stejné jako knihy a často nám ukazují to, co není hlavním cílem spisovatele. Rozhodně tedy neztotožňujte knihu s filmem na tolik, abyste si vytvořili vlastní názor na oboje)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama