Oheň

14. listopadu 2006 v 21:32 | Ëlon
Oheň
Oheň nás provází už od pravěku, je to jeden ze čtyř živlů. S jeho pomocí přežívali v pravěku zimu a zpracovávali s ním potravu. Nebýt ohně, zůstali by na syrovém mase a ovoci, které by našli. V minulosti hrál oheň významnou roli. Avšak stejně snadno, jako oheň zhasne, může vypuknout pořár. Stejně tak, jako ostatní živly, může oheň způsobit značné skody.
Spolu s ohněm vyhrávali naši předci bitvy. V okamžiku kdy útočili na dřevěné vesnice, nebo dřevěné opevnění, sloužil jim oheň jako zbraň. Ale často v oněch plamenech utržili ztráty i ti co požár zapálili.
V magii je oheň jedním z oněch hlavních symbolů. Vyznačuj ho mnoho znaků v mnoha kulturách. Bývá vzorem zášti, chtíče ale i zlosti. I dnes, v naší době ohni připisujeme významné chvíle, vemte si za příklad olympijský oheň, Nebo ohně při nichž se udělují ceny a vyznamenání a zakončují se s nimi tábory.
V plamenech končí i část naší minulosti. knihy, památky, vesnice a významné spisy. Plameny ohně pohlcují čarodějnice, vlkodlaky a další stvoření, které podle některých lidstvu trýznli.
Oheň jako takový je součástí mnoha rituálů. Jen svíčky při vyvolávání hrají významnou roli. Plameny vpisují do země mnoho válek a ztrastí. Je to jedna z věcí, kterými se země obohacuje a ničí. Je to obnovitelný zdroj tepla, až do té doby dokud má z čeho hořet. Proto se s ním můžou pojit pořekadla. Zkrátka je to jedna z věcí, bez nichž by se lidstvo nedostalo až k dnešnímu rozvoji
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama